Dijital Korsana Karşı Mücadele Sürüyor – CEZMİ GÜNTAY  

Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

spot_imgspot_img

Yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği YAYBİR, küresel salgın sürecinde artan dijital korsan yayınlarla yapılan ihlallere savaş açtı. Salgın sırasında gelen ihlal şikâyetleri hızla değerlendirildi ve internette telif haklarını ihlal eden 600’ün üzerindeki içeriğe ait korsan link kaldırıldı.

Ülkemizi ve dünyayı etkisi altına alan salgınla birlikte, internette geçirilen sürenin artması, dijital korsan yayınların hızla artışına yol açtı. YAYBİR tarafından etkin bir şekilde takip edilen korsan yayınlar, yapılan başvurular sonucu kısa sürede engellendi. Covid-19 salgınının ilk günlerinde internette yayınlanan, yüzlerce yayınevinin, yazarın, çevirmenin haklarını ihlal eden korsan içerikler 1 gün gibi kısa sürede, YAYBİR tarafından kaldırıldı.

 

Korsanla Mücadelede Dijital Platformlarla İşbirliği

Telif ihlalleri durumunda uzun bir prosedürün izlenmesini talep eden Yandex, pandemi sürecinde YAYBİR başvurularını hızlı bir şekilde değerlendirdi ve içlerinde kütüphane arşivlerini de barındıran çok sayıda linki kaldırdı.

PDF (dijital belge formatı) kitap paylaşan grupların bulunduğu Facebook, YAYBİR başvuruları sonucunda bu gruplara erişimi engelledi. YouTube da telif hakkı ihlaline dair şikâyetleri değerlendirip içeriği kaldıran başka bir platform olarak öne çıktı.

YAYBİR; PDF kitapların paylaşıldığı Telegram’da yapılan hak ihlallerinin de önüne geçmek için de çalışmalara başladı, savcılık kanalıyla konuyu izlemek için harekete geçti.

YAYBİR’in sadece pandemi döneminde yaptığı çalışma ve başvurular sonucu kaldırılan link sayısı 600’ün üzerinde.

 

Yurtdışından Elde Edilen Telif Bedelleri

Öte yandan, uluslararası telif birlikleri ile yapılan işbirliği sonucunda, Türkiye’de yayınlanan ilim-edebiyat eserlerinin yurtdışından elde edilen telif gelirlerinin ülkemizde YAYBİR tarafından dağıtılması sağlandı. Salgın dolayısıyla sıkıntılı günler geçiren yayıncılara katkı sağlayacağı düşünülen ödemeler başka ülkelerden elde edilen telif bedellerini içeriyor.

Uluslararası Çoğaltım Hakları Kuruluşları Federasyonu (IFRRO) üyesi YAYBİR, Covid-19 salgını sürecinde ekonomik açıdan zor bir süreç geçiren bilim ve edebiyat eserleri hak sahiplerine katkı sağlama yönünde çalışmalarını yoğunlaştırdı, hak sahiplerinin başvuru sonucu telif bedellerini alabileceklerini kamuoyuna duyurdu.

Başvuru ve bilgi için: http://www.yaybir.org.tr/ithal-bandrol/yabanci-telif-bedelleri-dagitimi/469

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel

En çok okunanlar