YKY’den Karagöz Sergisi: Karagözüm İki Gözüm

Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

spot_imgspot_img

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, 7’den 70’e herkese yönelik bir Karagöz sergisine ev sahipliği ediyor. Geleneksel Türk Gölge Tiyatrosu’nun önemli temsilcilerinden Ragıp Tuğtekin’in Yapı Kredi Müzesi Koleksiyonu’nda yer alan orijinal tasvirleriyle Karagöz sanatına hayat veren ustaların ve günümüz Karagöz sanatçılarının tasvirlerinin yer aldığı sergi, 15 Eylül 2020 – 21 Şubat 2021 tarihleri arasında Yapı Kredi Kültür Sanat’ta yer alıyor.

Yapı Kredi Müzesi Koleksiyonu’nda bulunan, Ragıp Tuğtekin’in 1930’lu yıllarda yaptığı 187 karagöz tasviri en son 2004 yılında Yıktın Perdeyi Eyledin Vîrân sergisinde gösterilmişti. Koleksiyonda yer alan tasvirler, küratörlüğünü Cengiz Özek’in, koordinatörlüğünü ise Nihat Tekdemir ve Elif Erdoğan’ın yaptığı Karagözüm İki Gözüm sergisiyle, bu kez Ragıp Tuğtekin’in etkilendiği ve etkilediği sanatçıların işleriyle birlikte izleyiciyle buluşuyor.

Tasarımı Karşılaşmalar ekibine ait sergide 20’den fazla karagöz sanatçısının 350 tasviri, dünya gölge tiyatrosu içerisinde karagöz oyunlarının yeri, dünyada karagöz oyunlarının nerelerde oynatıldığı, gerçeküstü figürlerin ve halk efsanelerinin karagöz tasvirlerine yansımaları, günümüz karagöz sanatçıları gibi tematik başlıklar altında ele alınıyor.

Çevrimiçi etkinliklerin de eşlik edeceği serginin Yapı Kredi Yayınları tarafından İngilizce ve Türkçe basılan bir kitabı da var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel

En çok okunanlar