Rolland’ın Yapıtında Müzik:“Jean-Christophe ve Beethoven”

Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

spot_imgspot_img

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık ve Özel Saint Benoît Fransız Lisesi arasında geçen yıl Ruhların İletişimi: Proust ve Müzik etkinliğiyle başlayan işbirliği, Romain Rolland’ın Yapıtında Müzik: “Jean-Christophe ve Beethoven” konseriyle sürüyor. Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık ve Özel Saint Benoît Fransız Lisesi doğumunun 250. yılında Beethoven’ı çevrimiçi bir konser ve söyleşiyle anıyor.

İzmir’de yaşanan deprem nedeniyle ertelenen Romain Rolland’ın Yapıtında Müzik: “Jean-Christophe ve Beethoven” etkinliği bugün (15 Kasım Pazar) saat 17:00’de gerçekleşiyor.

Avrupa’da ırmak roman geleneğinin önde gelen temsilcisi kabul edilen Fransız yazarı Romain Rolland, başyapıtı Jean-Christophe’ta romanın başkahramanı Alman besteci Krafft’ın yaşamını anlatırken büyük hayranlık duyduğu Beethoven’ın yaşamından kesitlere yer vermektedir. Jean-Christophe’un Fransa’yla ve Fransız kültürüyle olan ilişkisi, romanın tezi için temel teşkil eder: Almanya ve Fransa’nın uzlaşması, her iki tarafın varlığını sürdürebilmesi ve Avrupa’da kalıcı barışın sağlanması için elzemdir. Rolland; Fransa ve Almanya’yı aynı nehrin iki yakası, müziği ise bunları birbirine bağlayan köprü olarak kavramsallaştırır.

Adnan Cemgil’in çevirdiği yapıtın YKY tarafından yeni basımının yapılması vesilesiyle Jean-Christophe’tan yola çıkan bugünkü etkinlikte felsefeci, yazar ve çevirmen Nami Başer, Fransız yazar Romain Rolland’ın Jean-Christophe romanında Beethoven’ın yerini örneklerle açımlarken; devlet sanatçısı piyanist Gülsin Onay romanda ve Rolland’ın hayatında önemli yeri olan Beethoven bestelerini yorumlayacak.

Ücretsiz etkinlik için Biletix üzerinden link’e tıklayarak rezervasyon yapılması gerekmektedir: https://www.biletix.com/etkinlik/ZXN13/TURKIYE/tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel

En çok okunanlar