Seçmen’i dostları Velimeşe’de uğurladı / HAŞİM KORKMAZ

Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

spot_imgspot_img

Çorlu’da uzun yıllar görev yapan emekli edebiyat öğretmeni ve edebiyat tarihçisi Hüseyin Seçmen, Ayvalık’taki yazlığında geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. 16 Nisan 1936 yılında Çorlu’nun Velimeşe Köyü’nde dünyaya gelen Seçmen, Bulgaristan göçmeni bir ailenin çocuğu idi. Babası imamdı.

İlkokuldan sonra Kepirtepe Köy Enstitüsü sınavlarını kazanarak öğretmenlik eğitimine başlayan Hüseyin Seçmen, resim yeteneği nedeniyle 1953’te İstanbul Çapa Yüksek Öğretmen Okulu Resim Bölümü’ne gönderildi; 1958’de Edebiyat Bölümü’nü bitirdi. Konya – İvriz İlköğretmen Okulu’nda edebiyat öğretmeni olarak göreve başlayan Seçmen, 1964 yılında Isparta Gönen Öğretmen Okulu’na, 1971’de Çorlu Endüstri Meslek Lisesi’ne atandı; 5 Nisan 1985’te emekliye ayrılarak yaşamını Çorlu’da sürdürdü.
Gönen’deki görev yılları sırasında Gönen Öğretmen Okulu Tiyatro Kolunu yöneten Hüseyin Seçmen, aralarında İki Efendinin Uşağı, Buzlar Çözülmeden ve Kral Oidipus’un da yer aldığı oyunları sahneye koydu; oyunlarda rol aldı, kostüm ve dekor tasarımlarını gerçekleştirdi.

Edebiyat tarihi ve halk edebiyatı araştırmaları bulunan Hüseyin Seçmen’in ilgiyle karşılanan kitabı ŞİNASİ, 1971’de Türk Dil Kurumu’nca yayımlandı.
KÖROĞLU ve KARACAOĞLAN adlı kitapları ise 1983’te İstanbul’da, Deniz Kitaplar Yayınevi’nde çıktı.
Edebiyat tarihi üstüne yayımlanmamış çalışmaları da bulunan Hüseyin Seçmen, engin kuramsal birikimi ve deneyimleriyle yerel çapta etkili aydınlardandı. 14 Eylül Pazartesi günü Çorlu – Velimeşe’de sonsuz yolculuğuna uğurlandı. Cenaze töreninde öğretmen arkadaşları ve öğrencilerinin yanı sıra birçok ilerici, yurtsever, devrimci dost ve yoldaşı ile sendikacı da bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel

En çok okunanlar