Okyay’ın ‘Hayaletler’ine Büyük Ödül

Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

spot_imgspot_img

Dünya prömiyerini yaptığı 77. Venedik Film Festivali’nin Uluslararası Eleştirmenler Haftası bölümünde en iyi film seçilerek Büyük Ödül’ü kazanan “Hayaletler”, Azra Deniz Okyay’ın ilk uzun filmi.. 3 Ekim’de başlayacak Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde seyirciyle buluşacak olan film, ilgi odağı olmayı sürdürüyor.

Dünyanın saygın sinema yayınlarından Screen Daily’de, “Etkileyici bir ilk film. İlk karesinden itibaren beklentileri artırıyor”; Avrupa sinemasının en önemli sinema platformu Cineuropa’da ise, “Kesişen bir anlatıya sahip, mükemmel bir ilk film çıkışı” sözleriyle övülen Hayaletler için İngiliz The Upcoming, “İddialı bir film; seyircisini eğlendirdiği kadar zeki ve canlı bir hikâye de sunuyor” değerlendirmesini yaparken, İtalyan sinema dergisi Cinematographe, “Net ve tutkulu bir ses sunuyor; bu sadece izleyici için değil, Türkiye’nin kendisi için de büyük bir söz” anlatımını kullandı. Fransız sinema dergisi Film Rezensionen, “Karanlık bir varlık halinde yaşayan mültecilerden kapalı kapılar ardında eğlenen ve dans eden gençlere, kapalı duvarların arkasındaki hayaletleri belgeliyor” yorumunda bulunurken, İngiliz sinema yayını Eye For Film de filme 5 yıldız vererek şunları söyledi: “Görüntü yönetmeni Barış Özbiçer’in görüntüleri Okyay’ın akıcı ve içten anlatımına ivme kazandırıyor ve punk enerjisini giderek artırıyor.”

Çarpıcı bir distopya: Türkiye’de elektriklerin kesildiği o gün

Azra Deniz Okyay’ın yazıp yönettiği ve yapımcılığını Dilek Aydın’ın üstlendiği, “Hayaletler”; tüm Türkiye’de saatlerce süren elektrik kesintisinin olduğu tek bir günde geçiyor ve o gün İstanbul’un Sucular mahallesinde yaşananları dört farklı karakterin birbirine geçen hikâyesi üzerinden anlatıyor: Hiphop dansçısı olmak isteyen Didem, belediyede temizlik görevlisi olarak çalışan İffet, kentsel dönüşümün fırsatçısı Raşit ve mahallenin çocuklarına gönüllü film dersleri veren Ela’nın yolu bu ‘karanlık’ günde kesişir. Hayaletler”, günümüz Türkiye’sine dair distopik ve çarpıcı bir portre çiziyor.

Başrollerini Nalan Kuruçim, Dilayda Güneş, Beril Kayar ve Emrah Özdemir’in paylaştığı “Hayaletler”in görüntü yönetmenliğini Barış Özbiçer, kurgusunu Ayris Alptekin ve sanat yönetmenliğini de Erdinç Aktürk üstlendi. Filmin dikkat çeken müziklerini ise ‘Ekin Fil’ ve ‘Renka’ gibi alternatif projeleriyle tanıdığımız bağımsız müzisyen Ekin Üzeltüzenci yaptı.

Türkiye prömiyeri Antalya’da

Geçtiğimiz ay Fransa Ulusal Sinema Merkezi’nin (CNC) Fransa ortak yapımı projelere verdiği Dünya Sinema Fonu’nu (Aide aux Cinemas du Monde) kazanan “Hayaletler”, 2017’de Selanik Film Festivali’nin Crossroads platformunda En İyi Senaryo Ödülü ve Jüri Ödülü’nün ikisini birden almıştı. Bu yıl ayrıca, İstanbul Film Festivali’nde Köprüde Buluşmalar’a seçilen film, Katar merkezli Doha Film Enstitüsü’nün ilk ya da ikinci film projelerine verdiği destek programında post prodüksiyon fonunun sahibi olmuştu.

“Hayaletler”in Türkiye prömiyeri ise gelecek ay 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yapılacak. 3-10 Ekim tarihlerinde Antalya’da gerçekleşecek festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda jüri önüne çıkacak olan filmin vizyon tarihi ise önümüzdeki aylarda belli olacak.

16 yaşında ilk kısa filmi Cengiz”i çeken Azra Deniz Okyay, 2009’da Parisli müzik grubu SHERAFF için çektiği video klipten bu yana birçok başarılı çalışmaya imza attı. 2010 yılında Depo Film’in ilk kadın yönetmeni olarak çalışmaya başladı. 2013’te yazıp yönettiği Küçük Kara Balıklar” adlı kısası, !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde En İyi Kısa Film, Barcelona Bağımsız Filmler Festivali’nde En İyi Görüntü, Hangi İnsan Hakları Film Festivali’nde En İyi Kısa Film ve İzmir Kısa Film Festivali’nde En İyi Performans ödüllerini kazandı.

Okyay’ın 2016’da iki genç kadının dans ile direniş hikâyelerini anlattığı kısa belgeseli “Sulukule Mon Amour”, !f İstanbul’un özel online gösterimiyle birkaç gün içinde 20 binden fazla kişi tarafından izlendi ve BFI, IDFA gibi önemli festival programlarında gösterildi. Yazıp yönettiği Hayaletler”, ilk uzun metraj filmidir

“Hayaletler”in fragmanını izlemek için lütfen buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel

En çok okunanlar

Orhan Pamuk ve TEDA